Merhaba, ben Toygar Kabaş

İstanbul’da yaşıyorum. Yönetmenlik ve yapımcılık yapıyorum. Sosyal medya mecraları için video içerikler ve filmler hazırlayan Filmiga Digital isimli şirketin kurucusuyum.

Üniversite yıllarında meraklısı olduğum sinema tutkumun peşinden giderek 2010 yılında seçildiğim Akbank Sanat Kısa Film Atölyesi ile kısa film eğitimi alarak başladım.

2010 yılının sonunda İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği (İFSAK) ile tanıştıktan sonra 2014 yılına kadar dernek bünyesinde senaryo, kısa film ve film analizi atölyelerinde eğitmen yardımcılığı yaptım. Ayrıca İFSAK’ta düzenlenen kısa film atölyelerinde hazırlanan kısa film projelerinde ve kısa film festivallerinde çeşitli görevler aldım.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Matematik bölümünden mezun oldum.Lisans eğitimim sırasında ve sonrasında hem MSGSÜ’de hem de Akbank, İFSAK, İf İstanbul, İstanbul Medya Akademisi gibi çeşitli kurumlar ve organizasyonlarda senaryo, kısa film yapımı, yapım tasarımı, film analizi, makyaj, fotoğraf ve görüntü yönetmenliği üzerine eğitimler aldım.

2015 – 2019 yıllarında Kadıköy Belediyesi sponsorluğunda gerçekleşen Kısa Film Kolektifi kısa film festivali oluşunun kurulma sürecinde bulundum ve görsel içerik koordinatörlüğü ile etkinlik ve organizasyon koordinatörlüğünde görev aldım. Kısa Film Kolektifi çatısında festivaller, söyleşiler, atölyeler ve sergiler düzenledik.

20’ye yakın amatör ve profesyonel kısa film, belgesel ve video art projelerinde ses kayıtçı, boom operatörü, kameraman, ışıkçı, oyuncu, yapımcı olarak görev yaptım.

2017 yılından itibaren Kadıköy Belediyesi’nin kültür ve sanat merkezlerinde farklı yaş gruplarından çocuklara uygulamalı stop-motion animasyon ve interaktif yaratıcı video hazırlama atölyesi eğitimleri veriyorum. Ayrıca farklı mekanlarda yaratıcı video çekim tekniklerinden uygulamalı timelapse atölyeleri düzenliyorum. Yıldız Teknik Üniversitesi’nde stop-motion animasyon konularında misafir eğitmenlik yapıyorum.

“Bitiş Tarihi” ve “Kozalak” adında kurmaca kısa filmlerin senaristliğini ve yönetmenliğini yaptım.